Barvité hranice

Psal se rok 1997, měla jsem cool laky na nehty, mentolovou a kanárkově žlutou, což byla tenkrát neskutečná pecka, na něco takového v maloměstských obchodech vůbec narazit.

Klasika tehdy byla prostě klasika. Lakům vládly odstíny třpytivé, světlé a hlavně nenápadné, taky celá škála tělově hnědé a …klasické červené. Ale, tu hlavně ne na denní nošení, protože, červená byla pro kurvy nebo velkej vodvaz na diskotéku a vesnickou zábavu.

Na jednu takovou jsem si jednou dokonce nalepila na nehty samolepky s tygřím vzorem, drápky až na konec sálu, ale byly moje, a ty samolepky, z Bravíčka. V podstatě to vypadalo lacině, ale, bylo to neskutečně jiné, a bláznivě mladistvé.

Ale, proč to všechno říkám? Asi proto, že láska ke zdobení nehtů a k lakům na nehty jako takovým mi zůstala dodnes, ale chápu, že to někoho nemusí zajímat:-D Ale, možná taky jen pro srovnání, a možná jen proto, že mi v hlavě uvízly v této souvislosti dvě skutečnosti, tygří nálepky a cool barvy, ona pastelově žlutá a mentolově zelená, které obě jsem se jednoho dne odvážila nalakovat na nehty a jít s nimi do školy, a ony se mnou.

A taky proto, že si pamatuji, jak mě tehdy třídní učitel při semináři biologie upozornil na mé nehty, jakože jestli to opravdu myslím vážně a že se to nehodí. Vážně jsem to myslela. Se vší lehkostí mládí, ke mně se to hodilo, a taky už mi to zůstalo. Minimálně ta vášeň pro laky na nehty a jejich zdobení.  

Napadá mě, komentoval by dnes ještě někdo laky na nehtech, s hrdostí podotýkám, že vlastních, u středoškolačky? Odpověď předem znám.

Čtvrtek 21. září 2023

To snad není pravda

Přílišná korektnost je nesmysl. Přílišná ohleduplnost taktéž. Přílišná arogance není žádoucí. Ale, co je příliš a co ještě tak akorát? Takové hranice neexistují, každý máme ty své v sobě, okolí nám řekne, co již bylo příliš. I když, i to je relativní. Pro každého je příliš jiná hranice přílišnosti, tudíž, bychom se měli vlastně obávat nespočtu možností případů toho, kdy budeme osočeni a penalizováni za to, co už bylo příliš. Příliš pro jednoho, akorát pro druhého, příliš málo pro třetího. Ohleduplnost je minové pole společnosti. Iluzorní, reálné? Kdo ví. Podstatný je úhel pohledu.

Fascinuje mě lidská potřeba komentovat, nevyžádaně, v podstatě cokoliv, a říkám si, zda to tak bylo i před boomem sociálních sítí, nebo zda jsem to dřív prostě jen nevnímala. Tudíž, ohlížet se na ostatnía případná hyperkorektnost mi ostře kontrastuje s hyperkecáním všem do všeho.

Včerejšího dne manžel parkoval před zástavbou paneláků a já stála venku a čekala, případně se měla tvářit významně, až zděšeně, kdyby někde bylo méně místo, než by být mělo. Stojím si tak, koukám, čekám, když tu se na silnici, pár metrů ode mě, zastavil muž do té doby plynule jdoucí, budˇ od kontejnerů či odjinud, majíce v ruce tašku a pochodujíce si pro denní příděl neobjevených pokladů ze sídlištních kontejnerů a říká: “To snad není pravda.“ Upřeně se přitom díval na parkujícího manžela. Musím podotknout, že manžel je běžný řidič, muž, naprosto standardní v tomto ohledu, takže jsem nechápala, co by tak asi nemohla být pravda. A proč vlastně zastavuje a sděluje něco, mně, sobě, okolí, světu, komu vlastně, naprosto nemajícího jakoukoliv smysluplnou vypovídající hodnotu a naprosto nevyžádaného. V duchu jsem si tudíž říkala v podstatě to stejné, jako reakci na jeho reakci. To snad není pravda. Někdo by jej možná poslal do prdele, já se však naprosto srozumitelně zeptala: “Potřebujete něco?“ „Ne.“ Aha. To snad není vážně pravda. Aha, pravděpodobně nedokázal pochopit, že mu někdo momentálně blokuje jeho cestu silnicí, proto jsem mu též, zcela nevyžádaně, sdělila, že: „Tady je chodník, kdybyste ho potřeboval použít.“ Nepotřeboval. Nevnímal, nebo alespoň se na můj návrh rozhodl nijak nereagovat. Počkal, až manžel plynule zaparkuje a jeho cesta silnicí se uvolní, aby mohl dále pokračovat v chůzi. Lidské situace a lidé samotní jsou zrcadla, akce jsou následovány reakcemi. Zcela přirozeně.  Proto mi nezbývá, než si v duchu říct To snad není pravda. Manžel to komentoval slovy:“ Měla jsi ho poslat do prdele.“ No, neposlala, já jen zrcadlila. Tak třeba příště.


Jak bylo již proneseno moudro jednoho známého filosofa: Mravní zákon ve mně a hvězdné nebe nade mnou.

P.S. A víte, co je neskutečný? Jak jedno skutečný jablko dokáže rozvonět céééélou místnost opravdovostí. Protože, jablka, která koupíte v obchodě, toto neumí. Nikdy to nedokázaly. Přitom, taky musely někde vyrůst, ale, kde vlastně? Tam, kde jablka nevoní jako jablka. Zvláštní jev.

Opravdovost je nezaměnitelná, v přírodě. Ale, i my jsme součástí přírody, a stejně tak se více a více stávají lidé umělými, jako ta jablka z obchodu. Na pohled dokonalá, ale, nic víc v nich nenajdete.

Miluji všechna nedokonalá, opravdová, voňavá jablka, políbená sluncem a vším, čím si za ten rok musela projít, než dozrála.

Neděle 17.9.2023

Soubor s více přílohami

Když jsem s tím znovuzačínala, duben 2022, vnímala jsem to jako boj s vlastním tělem.

Tělo vedlo 2:1, po měsíci jsem se vcelku snadno dostala na remízu 1:1. Čekala jsem, že proces bude pokračovat a já se plynule přesunu k vítězství, nad sebou samou, 1:0.

Ale, po roce a kousek od naší remízy jsme stále na místě a mě tak napadá, že tady nepůjde o vítězství nad sebou samotnou. Jsme jedno tělo, jedna duše, a vše se musí zhojit, nebo alespoň začít hojit, aby proces mohl nejen pokračovat, ale hlavně změnit svou povahu, ze soupeření a vítězství nad sebou samotnou na spolupráci, ruku v ruce, duši v těle, srdce v hrudi, jeden celek.

Protože, kilogramy někdy nejsou prostě jen kilogramy, ale i kila balastu na duši, mysli. Najít znovu sebe, na cestě, posbírat všechny kousky, které se postupem času ztratily. Až posbírám a znovu doplním to, o co jsem cestou životem přišla a přijít nechtěla, půjde odevzdat a zanechat to, co jsem získala a už dál nepotřebuji.

Čtvrtek 7.9.2023